Яким має бути стоматологічний компресор

//Яким має бути стоматологічний компресор

Для стоматологічних клінік важливою і обов’язковою умовою ефективної роботи є надійна і стабільна робота стоматологічного компресора і відповідна якість повітря. Провівши аналіз основних параметрів, і узагальнивши міжнародні стандарти вимог до якості медичного повітря і досвіду застосування різних моделей компресорів, ми розміщуємо підсумкову інформацію по цьому напряму.

Основні характеристики, властивості і елементи конструкції, які відповідають специфіці застосування в стоматологічній практиці:

  1. Шум. Рівень шуму вимірюється на відстані 1-го метра. На робочому місці показник рівня шуму не повинен перевищувати 50-60 ДБ (рівень що дорівнює шуму побутового холодильника). Якщо передбачається розташування компресора в окремому приміщенні, рівень шуму не повинен перевищувати 62-75 ДБ (промислові компресори за стандартом шуму вище на 10-15 ДБ).
  2. Продуктивність. Продуктивність компресора повинна відповідати витраті стислого повітря у вживаному устаткуванні, наприклад: терапевтичні турбіни – 35 л/хв в середньому, пневмомотори – до 40 л/хв, пилосос, слюноотсос, вбудовані в установку – 10+30 л/хв. Технологічний процес припускає часто використання декількох установок одночасно. Приміром, при одночасному включенні слюноотсоса, пилососа і турбіни, витрата повітря складає в середньому 70-75 л/хв, при тиску 5-7. Слід звернути увагу на паспортні дані про продуктивність компресора при робочому тиску 8-5.
  3. Ресівер. Основні функції – згладжування пульсації поршня при роботі компресора і здійснення накопичення запасу стислого повітря, витрата якого забезпечує охолодження електромотора, оберігає його від перегрівання. Об’єм стислого повітря на одну установку від 20 до 30-ти літрів. Для компресорів, які виробляють повітря в медичних цілях, передбачено покриття ресівера зсередини багатошаровою емаллю. Це здійснюють з метою зниження вірогідності розмноження мікроорганізмів і виключення виникнення корозії на внутрішній поверхні приладу. Обов’язково передбачений пристрій, що забезпечує злив конденсату.
  4. Осушувач повітря. Забезпечує пониження вологості на 70-80 %. Негативна дія вологи, яка міститься в стислому повітрі:

– накопичується в якості конденсату в повітропроводах устаткування і є середовищем для зростання і розмноження бактерій;

– є ушкоджуючим чинником для мембран пневматичної логіки і клапанів, що служать для управління інструментами;

– частини установки і компоненти турбін і інших пневмоінструментів в результаті дії вологи піддаються корозії;

– під впливом вологи відбувається зниження ефективності адгезії більшості пломбувальних матеріалів. Недорогі і нефахові сушители конденсаторного типу неефективні для зниження вологості, оскільки можуть забезпечити її зменшення всього на 20-30 %.

Надійним устаткуванням для зниження вологості є сушители на адсорбентах, дорогі моделі яких мають властивість авторегенерації.

  1. Фільтри. У таблиці 1 представлені дані про можливості різних елементів, що фільтрують, залежно від розміру і об’єму часток, які треба відсіяти. Застосовують вугільні фільтри, які мають здатність поглинати гази, пари і запахи. Фільтри дають можливість практично повністю нівелювати різницю якості повітря що подається безмасляними і масляними компрессорами, і використати повною мірою масляні компресори, які мають такі корисні властивості, як низький рівень шуму, великий термін служби, в порівнянні з безмасляними компресорами, і менша вартість.
Фільтровані елементи Розмір часток (мікрон) Фільтровані елементи Розмір часток (мікрон)
Тютюновий дим 0.01-1 Пил 1-100
Вугільний пил 0.01-1 Попіл 1-100
Продукти харчування 0.01-0.1 Квітковий пил 10-100
Пігменти 0.1-10 Лужних випарів 0.1-10
Інсектициди 0.1-10 Часток і пари металів 0.1-10
Аерозолі 1-100 Морський туман 0.01-1
Віруси 0.001-0.1 Бактерії 1-10
Спори 1-10

 

Щоб досягти максимального рівня комфорту пацієнтів, а також з метою економії коштів, в сучасних технологічних процесах організовують централізовані компресорні, в яких використовують два і більше компресори, що мають високу продуктивність з великими ресіверами на декілька установок.

Компресор це головний орган стоматологічної клініки або кабінету, від якого безпосередньо залежить якість і безперебійність стоматологічних послуг, що робляться.

Рівень клініки в цілому залежить від якості, потужності і надійності компресорної установки і рівня використовуваного сучасного устаткування.