Ефективність роботи стоматологічного устаткування, а також рівень стоматологічних послуг, що робляться, залежить від технічних параметрів вживаного компресора, включаючи його продуктивність, потужність і інші характеристики. Крім того, компресорні установки для стоматологічних клінік досить дороге устаткування, тому вибір компресора питання досить серйозне.
Для цього необхідно відповісти на низку запитань.
– Як правильно визначити потребу в стислому повітрі?
– Рівень споживання стислого повітря.
В першу чергу треба оцінити кількість споживачів стислого повітря в клініці або кабінеті, графік їх роботи, яку кількість передбачається використати одночасно, їх робочі параметри – витрата і тиск.
Спочатку, вибираючи компресор, визначите, які технічні характеристики приладу Вам потрібні, виходячи з цього, визначите клас компресора і його принцип роботи.
Має бути правильно підібране співвідношення продуктивності, максимального робочого тиску і об’єму ресівера. Усі параметри в сукупності повинні максимально поєднуватися інакше компресор вийде з ладу раніше передбачуваного терміну і його використання не буде достатньо ефективним.
Залежно від рівня стоматологічні компресори підрозділяються на два класи: професійні і напівпрофесійні. Залежно від класу визначається ресурс і допустимий режим роботи, допустиме навантаження.
Стоматологічні компресори підрозділяють на групи, залежно від принципу дії поршневі, відцентрові, мембранні, і гвинтові.
Залежно від принципу дії варіюється вартість компресора, його маса, ККД, тривалість служби і наскільки його обслуговування трудомістке.
– Компресори поршневого типу відрізняються надійністю, стабільністю роботи і досить задовільною якістю повітря, що поставляється ними. Найчастіше їх використовують для однієї або декількох стоматологічних установок.
– Компресори мембранного типу характеризуються більш високою якістю повітря, що поставляється, але характеристики по створюваному тиску і витраті повітря мають нижчі показники. Їх застосовують в деяких портативних установках, при цьому вони, як правило, вбудовані в конструкцію.
– Компресори гвинтового типу мають можливість створювати високий тиск при великій витраті повітря. Застосовуються вони для централізованого забезпечення стоматологічних клінік.
– Компресори відцентрові найширше застосовують в системах вакуумного відсмоктування і пилососах.
За принципом роботи компресори підрозділяють на маслозаполвнені і безмасляні.
– маслозаполвнені компресори відрізняються нижчим рівнем шуму при роботі, вони надійніші і довговічніші, але їх недолік – якість повітря, що поставляється. У повітря при роботі потрапляє деяка кількість олії.
– безмасляні компресори більше шумні, тривалість їх служби нижчі, деякі деталі зношуються досить швидко, і підлягають заміні, що пов’язано з відсутністю мастила робочих елементів. Це спричиняє за собою додаткові витрати по обслуговуванню приладу. Але якість повітря, що поставляється, у них набагато вища, ніж у масляних. Тому в медицині застосовують саме цей вид устаткування.
Під виглядом устаткування чистого повітря, що забезпечує вступ, без домішок олії, іноді пропонують компресори, які в процесі роботи упорскують олію в камеру стискування, які обладнані системою фільтрів і поставляють “технічно безмасляне повітря”. Назва як така, вводить в оману, оскільки при роботі цього виду компресора навіть найнадійніша система фільтрації не дає абсолютної гарантії отримання повітря стовідсотково чистої від домішок олії. Виробники фільтрів стверджують, що за допомогою вугільних фільтрів можна забезпечити повне очищення від домішок олії, але при підвищенні температури стислого повітря, тривалість експлуатації змінного картріджа різко знижується. Крім того, необхідно враховувати, що іноді може бути порушений контроль по своєчасної заміни змінного картріджа у фільтрі, що веде до погіршення очищення.
Маслозаповнені компресори відрізняються відносно невисокою вартістю, але спричиняють за собою більш високу витрату електроенергії, через роботу всіляких систем очищення, сепараторів, фільтрів, які створюють додатковий опір. Також потрібно враховувати, що олія під впливом високої температури і стискування, поступово втрачає свої властивості, внаслідок чого на внутрішніх поверхнях трубопроводів відкладаються нерозчинні опади продуктів олії, що розклалася.
Робочий тиск і об’ємна продуктивність.
Треба враховувати, що при роботі компресора робочий тиск може зменшуватися на 2 бари унаслідок втрат в трубопроводах, арматурі і фільтрах. Як правило, продуктивність компресора вимірюється в літрах в хвилину. Щоб правильно підібрати величину цього параметра, треба узяти усереднене значення потреби в стислому повітрі. Слід враховувати, що об’єм повітря не залежить від його маси. Одна і та ж маса може займати різний об’єм залежно від величини тиску при стискуванні повітря. Тиск і об’єм знаходяться один відносно одного в зворотній залежност – при збільшенні тиску в ресівері, на виході його об’ємна продуктивність зменшується.
Продуктивність компресорної установки визначається по входу і виходу. У технічних характеристиках вітчизняний ГОСТ на поршневі компресори вказує дані по виходу, тоді як зарубіжні стандарти вказують дані по входу. Це необхідно враховувати і при купівлі цікавитися, який стандарт вказаний.
При виборі компресора наступний важливий параметр, який необхідно враховувати – об’єм ресівера. Цей параметр пов’язаний і з продуктивністю і з характером споживання повітря. Об’єм ресівера вибраний правильно у тому випадку, якщо компресор може наповнити його за 3-4 хвилини. Щоб оцінити яку потрібно місткість можна також дотримуватися правила, що оптимальним буде об’єм ресівера 1 літр на кожних 2-4 хвилини продуктивності компресора.
Перед купівлею слід перевірити, чи має ресівер внутрішнє покриття багатошаровою емаллю, яка потрібна для оберігання від мікробного розмноження і захищає внутрішню поверхню від корозії.
Останнім важливим параметром при виборі моделі стоматологічного компресора – є ресурс його роботи, а саме – довговічність. Щоб отримати найбільш об’єктивну інформацію з цього питання, рекомендується керуватися не лише інформацією виготівника устаткування, але і думкою Ваших колег, що мають досвід роботи з цим компресором.