Головна вимога до стоматологічного повітряного компресора – якість стислого повітря. Тому в медицині застосовують безмасляні компресори. Вони дають більш високу якість стислого повітря, без домішок олії, яку навіть за допомогою фільтрів неможливо очистити на 100 відсотків. Якість компресора в стоматології важлива як для інструменту, так і для клієнтів. Від того, наскільки чисте стисле повітря використовується при роботі устаткування, залежить його безперебійна і довгострокова робота.
Серед вимог, що пред’являються, до компресора в стоматології – низький рівень шуму. Це необхідно, щоб можна було розташувати устаткування у безпосередній близькості від стоматологічної установки. Це треба для того, щоб зменшити довжину повітряної магістралі, оскільки в ній може скупчуватися конденсат. Це особливо важливо для устаткування, яке не припускає наявність на вході відбійника вологи з автоматичним скиданням. Ця проблема вирішується двома способами – або шляхом установки безшумного агрегату, або якщо обладнати компресор шумопоглинаючим кожухом. Але це впливає на ціну агрегату. Подібні моделі коштують дорожче, ніж побутові безмасляні компресори, які не підходять для застосування в медицині, унаслідок недостатньо високої чистоти стислого повітря. Згідно з нормами для компресорів, що вживають в стоматології, рівень шуму має бути не вище 80 дБ.
У зв’язку з вимогами безперервного подання стислого повітря, що пред’являються до стоматологічного компресора, його витрата електроенергії досить висока. Тому, враховуючи високу якість, що пред’являється до цього устаткування, як установка компресора, так і його експлуатація обходяться досить дорого. Цей компресор не розрахований на високі навантаження, оскільки він працює в умовах напруженого температурного режиму, унаслідок відсутності мастила в області тертя деталей. Це треба враховувати при його виборі. Це також є причиною високих вимог до точності і якості виготовлення поршневих груп безмасляних компресорів, в порівнянні з поршневими групами масляних аналогів. Це позначається на вартості агрегату. Але, якщо врахувати вартість устаткування для очищення стислого повітря через багатоступінчасту систему фільтрів і осушувачів, яка потрібна для отримання більш-менш високої якості стислого повітря дешевшим масляним компресором, то кінцева вартість устаткування буде не дешевша, ніж вартість дорогого бесмасляного медичного компресора.
Для забезпечення ефективної роботи агрегату, його технічні параметри повинні відповідати вимогам, що пред’являються. Щоб правильно вибрати стоматологічний компресор треба врахувати необхідний тиск, витрату повітря, а також навантаження – передбачуваний режим роботи. Ці параметри розраховують виходячи з параметрів інструментів цього стоматологічного кабінету. Це не завжди просто зробити, оскільки не завжди є інформація про необхідні параметри в паспорті устаткування. Приблизно розрахувати параметри стоматологічного компресора можна виходячи з орієнтовних величин робочих параметрів зарубіжних інструментів.
Робочий тиск, який потрібно для :
– повітряного мікромотора 2,5 – 3,5
– простого слиновідсосу 2,1 – 2,4
– потужного слиновідсосу 2,4 – 5,6
– пістолета вода-повітря 1,9 – 2,4
Необхідна витрата споживаного повітря для:
– повітряного мікромотора – 55 – 65 л/хв
– для турбіни складає 30 – 40 л/хв
– для потужного повітряного слиновідсосу складає 40 – 55 л/хв
– для простого повітряного слиновідсосу 15 – 28 л/хв
– для пістолета вода-повітря 12 – 19 л/хв.
Якщо передбачається використати один компресор для декількох стоматологічних установок, окрім вказаних вище параметрів, треба враховувати показник навантаження на агрегат, а саме показник одночасності роботи споживачів стислого повітря. Він характеризує одночасно працююче устаткування, яке приєднане до повітряної мережі. Окрім цього треба враховувати коефіцієнт використання компресора. Він розраховується в співвідношенні часу фактичної роботи до тривалості робочого дня. По підсумку розрахунок витрати необхідної кількості повітря компресора можна порахувати, помноживши коефіцієнт одночасності на суму величин максимальної витрати кожного споживача, помножених на величину коефіцієнта використання.
Коефіцієнт одночасності для:
– 2 – 3 одиниць устаткування рівний – 0,9
– для 4 – 6 – 0,8
– для 7 – 8 рівний 0,76
-для 10 -14 рівний 0,7
– для 15 – 20 рівний 0,6
В результаті Ви набуваєте усередненого значення потреби в стислому повітрі, яке допоможе зробити правильний вибір при купівлі компресора для стоматологічного кабінету. У разі, якщо існуюче устаткування для стислого повітря не задовольняє завданням стоматологічного кабінету, треба експериментальним шляхом встановити який період часу займає падіння тиску в ресівері від максимального до мінімального. Період цей – тривалість між зупинкою і включенням компресора. Ця тривалість з урахуванням технічних характеристик діючого агрегату потрібна для правильного вибору компресора потрібної продуктивності.
При працюючих інструментах оптимальний за часом режим роботи компресора складає: 1 до 2-м (1 частина робота – 2 частини відпочинок).
Визначення робочих параметрів дозволяє зробити правильний вибір компресора, необхідного для Ваших завдань. Виходячи з принципу дії, стоматологічні компресори підрозділяють на гвинтові і поршневі. Ці варіанти відрізняються масою, ККД, тривалістю служби, трудомісткістю в обслуговуванні і вартістю. У основі вибору компресора для стоматологічного кабінету лежить співвідношення максимального робочого тиску, об’єму ресівера і об’ємної продуктивності. Ці параметри впливають на ефективність роботи компресора і його термін служби. Для оптимальної роботи устаткування максимальний робочий тиск компресора повинен перевищувати на 2 бари робочий тиск споживачів. Це необхідно унаслідок системи автоматичного регулювання, налаштованої на підтримку тиску в ресівері з негативним допуском від максимального значення – 2. Максимальну робочу величину тиску стоматологічного компресора треба збільшити, з урахуванням втрати в арматурі і фільтрах. Із зростанням тиску в ресівері об’ємна продуктивність зменшуватиметься. У зарубіжних моделях компресорів для стоматології, зазвичай, вказуються цифри по входу (на відміну від вітчизняних, де вказують показник по виходу). Виходячи з цього, при купівлі імпортного компресора, реальна продуктивність перераховується виходячи з продуктивності на вході шляхом множення на коефіцієнт продуктивності. Величина цього параметра компресора знаходиться в діапазоні 0,6 – 0,8. Ресівер служить для зберігання і охолодження запасів стислого повітря. Паралельно він згладжує пульсації тиску і здійснює відділення конденсату. Оптимальний об’єм ресівера компресора використовуваного в стоматології лежить в межах 20 – 35 літрів.
Виходячи з багаторічного досвіду роботи в цьому напрямі, можна зробити висновок, що для стоматологічних установок з одним-двома слюновідсосами, повітряним мікромотором і двома турбінами (одна установка), які отримуються найчастіше, оптимальні параметри відповідного стоматологічного компресора мають бути наступні:
– потужність електродвигуна – 1100 Вт;
– продуктивність (по входу) – 200 л/мін;
– тиск (макс.) – 8,3 панів;
– об’єм ресівера – 25 л;
– кількість циліндрів – два.
Звертайтеся до нас і наші менеджери підберуть для Вас оптимальне устаткування.