Стоматологічні компресори – призначення, типи, принцип роботи, допомога у виборі

//Стоматологічні компресори – призначення, типи, принцип роботи, допомога у виборі

Усі сучасні стоматологічні установки працюють на стислому повітрі і тому потребують якісного і надійного компресора для подання “робочого ресурсу” з необхідними параметрами. Спочатку в стоматологічних компресорах застосовувалися типові поршневі групи, ідентичні таким в двигунах внутрішнього згорання.
Але такий підхід виявився недосконалий із-за домішок олії в робочому повітрі. Тому технологічний пошук тривав, поки не були розроблені поршневі безмасляні компресори, і саме вони зараз, на другу декаду XXI століття є “золотим стандартом” для стоматології.
Втім, і безмасляні компресори мають свої не те щоб недоліки, швидше – особливості, знаючи які можна значно спростити життя лікарю стоматологу і його клієнтам.

Навіщо потрібне якісне повітря стоматологам?

Стисле повітря використовується в стоматології вже давно, з початку XX століття. Тільки завдяки натиску повітря працюють сучасні високоспритні турбіни, які доставляють мінімальний дискомфорт на прийомі у стоматолога і при цьому дозволяють виконати за одно відвідування величезний об’єм роботи.
Повітря використовується для всього: для розкручування ротора турбіни, для подання води в пістолет, для відсмоктування слини і так далі. Забезпечити стоматологічну установку ресурсом для роботи і є завданням повітряних компресорів.

Які бувають компресори?

Зараз найбільше поширення отримали поршневі безмасляні компресорні головки. Популярні вони завдяки інженерній простоті: є вал, який обертається електродвигуном, на вал насаджений шатун з поршнем і коли той рухається усередині гільзи – система клапанів накачує атмосферне повітря в ресівер.

Так само працюють двигуни внутрішнього згорання, тобто технологія відпрацьована до досконалості.

Масляний компресор

Рух поршня усередині гільзи супроводжується в першу чергу тертям, а в другу – підвищенням температури агрегату. Вирішити такі проблеми спробували спочатку традиційним шляхом – додали систему змащування.
Побічним ефектом стали домішки олії в робочому повітрі. Для вирішення проблеми поршень оснастили маслоз’ємным кільцем, а на виході поставили додаткові фільтри. Такий підхід виявився недостатньо ефективний, очистити повітря до ідеалу не виходило, а конструкція ускладнилася істотно.

Безмасляный компресор

Тоді від використання олії в поршневих стоматологічних компресорах вирішено було відмовитися. Повністю. Проблему тертя дещо зменшили за рахунок зниження оборотів приводного двигуна, та заміною алюмінієвої гільзи на чавунну. Плюс, довелося поліпшити систему охолодження.
Завдяки тому, що чавун міняє свої властивості від нагрівання значно менше, ніж алюміній, застосування поршневих безмасляных компресорів в стоматології стало майже повсюдним.

Дійсно, переваги в наявності:

  • Нічого не треба заливати, оскільки резервуару для олії немає.
  • Знижуються вимоги до очищення повітря, тому що виключається попадання в нього домішок масла.
  • За рахунок зменшення оборотів двигуна дещо слабшає шум.

Правда, є і свої нюанси. Головний – якщо комплектуючі компресора виготовлені з неякісних матеріалів, то в повітрі, що подається до установки, швидко з’являються тверді частки. Їх джерелом стають рухливі вузли і агрегати компресора – вал, шатун, поршень, гільза.
Відповідно, знижується і термін ефективної роботи таких агрегатів: вони швидко виходять з ладу і потребують регулярного ремонту.
Враховуючи строгі вимоги стоматології зокрема і медицини в цілому до надійності устаткування, перевагу слід віддавати виробам перевірених виробників з гарантією.

Що відносно шуму і вібрації?

Будь-який механічний рух супроводжується шумом. Це “зло”, з яким доводиться миритися і навіть були розроблені допустимі санітарні норми шуму, від роботи поршневого компресору, – не більше ніж 80 дБ.
Завдяки ідеальній підгонці рухливих частин, відповідальні виробники знижують цей показник до 60-65 дБ, такі компресори можна сміливо називати малошумними. Щоб знизити шум ще на 15-20 дБ, можна встановити на апарат спеціальну шумопоглинаючу шафу.
Що стосується вібрації, то у сучасних компресорних голівок вона мінімальна і не доставляє практично ніяких незручностей. Плюс, її також можна помітно понизити за рахунок того ж шумопоглинаючого кожуха.

Як все працює

Ідеальний апарат повинен давати ідеальне повітря:

  • абсолютно сухий, щоб волога не порушувала процеси твердіння композитних пломбувальних матеріалів;
  • абсолютно чистий – щонайменші домішки сторонніх часток призводять до швидкого зносу устаткування установки;
  • оптимального тиску, якого повинно вистачати для одночасної роботи декількох пристроїв, наприклад – мікромотора і слиновідсосу.

Плюс, компресор потрібен малошумний, щоб не навантажувати постійним фоном слух лікаря-стоматолога. І його потужністі повинно вистачати для забезпечення безперебійної роботи однієї або декількох стоматологічних установок.

Останній критерій визначається характеристиками і якістю комплектуючих, з яких складається сучасний малошумний стоматологічний компресор. Мінімальний склад такий:

  • компресорна голівка, одна або декілька;
  • ресівер для накопичення повітря і створення необхідного робочого тиску;
  • запобіжний клапан для скидання занадто високого тиску;
  • повітряний фільтр на всмоктуючому патрубку;
  • система збору конденсату, осушення повітря, що входить.

электромагнитный и обратный клапанащит управленияавтомат сброса конденсатаблок регулировки выходного воздуха

Як писалося трохи вище – додатково можна встановити шумопоглинаючу шафу. У ній обов’язково передбачається система примусового охолодження за рахунок установки припливного і витяжного вентиляторів. Органи управління компресором (Вкл/викл) виносяться на одну із стінок шафи.

Голівка

Саме її можна назвати “серцем” компресора. Роль голівки проста: накачати атмосферне повітря в якусь замкнуту ємність до певного тиску. У стоматологічній практиці розкид досить великий: від 3,5 бар для розкручування повітряного мікромотора до 1,9 бар для пістолета вода-повітря. Тобто компресорна голівка має бути в змозі створити такий тиск в принципі.
Причому за досить короткий час, адже повітря буває потрібне відразу декільком споживачам, наприклад – слиновідсосу і мікромотору одночасно.

Зразкова витрата:

  • повітряного мікромотора – 55 – 65 л/хв;
  • для турбіни складає 30 – 40 л/хв;
  • для потужного повітряного слиновідсосу 40 – 55 л/хв;
  • для простого повітряного слиновідсосу 15 – 28 л/хв;
  • для пістолета вода-повітря 12 – 19 л/хв.

Постійно подавати повітря з параметрами, що швидко міняються, не в змозі жодна компресорна голівка. Впоратися з такими вимогами допомагає ресівер.

Ресівер

По суті, це – порожнистий металевий бак, в якому і накопичується повітря до досягнення робочого тиску. Звідси він береться для роботи усіх вузлів стоматологічної установки. А коли тиск в ресівері падає нижче умовної величини, голівка підкачує повітря до необхідних показників.

Фільтри

Тут все просто: домішки недопустимі. Тому на вході в ресівер або голівку ставиться багатошаровий фільтр, завдяки якому повітря очищується до ідеальної чистоти.

Осушувач

Атмосферне повітря містить вологу. Завжди, в різних кількостях. І вологе повітря здорово заважає нормальним процесам твердіння сучасних пломбувальних матеріалів. Щоб прибрати вологу, стоматологічні компресори оснащуються осушувачами і системою скидання зібраного конденсату.
Ось, в принципі так і працює типовий стоматологічний компресор. Малошумна компресорна голівка накачує очищене і осушене повітря в ресівер до робочого тиску і відключається. З ресівера, за системою патрубків повітря поступає до стоматологічної установки і застосовується в міру необхідності.

Як вибрати оптимальний апарат

Логічно, що підбирати стоматологічний компресор необхідно, спираючись на робочі умови лікаря. Для одного кабінету із стандартною стоматологічною установкою досить ресівера невеликого об’єму і однієї компресорної голівки. Але як бути, якщо треба забезпечити повітря для декількох робочих місць відразу.
Варіант з декількома маленькими компресорами не вихід: непрактично, голосно, дорого. Плюс, якщо апарат вийде з ладу – зупиниться робоче місце.
Альтернативний шлях привабливіший: установка одного потужного компресора з розводкою повітря по декількох стоматологічних установках.
Такий апарат передбачає ресівер великого об’єму і декілька компресорних голівок.

Переваги такого підходу

  • вартість устаткування дешевша, ніж аналогічна кількість “маленьких” компресорів;
  • простота в обслуговуванні;
  • надійність – навіть якщо з ладу вийде одна з голівок, інші дозволять продовжувати роботу, але швидкість досягнення робочого тиску, звичайно, знизиться.

Недоліків меньше

  • більший шум;
  • вірогідність помилитися при розрахунках і придбати апарат недостатньої потужності.

Усунути першу проблему просто: вона вирішується установкою компресора в окремому приміщенні або додаванням шумопоглинаючої шафи. А ось з другим питанням все трохи складніше.

Як розрахувати оптимальні параметри компресора

Якщо передбачається використовувати один компресор для декількох стоматологічних установок, треба враховувати вказані вище цифри споживання повітря різними пристроями і показник навантаження на агрегат, а саме показник одночасності роботи споживачів стислого повітря.
Він характеризує одночасно працююче устаткування, яке приєднане до повітряної мережі. Окрім цього, треба враховувати коефіцієнт використання компресора. Він розраховується в співвідношенні часу фактичної роботи до тривалості робочого дня. По підсумку розрахунок витрати необхідної кількості повітря компресора можна порахувати, помноживши коефіцієнт одночасності на суму величин максимальної витрати кожного споживача, помножених на величину коефіцієнта використання.
Коефіцієнт одночасності для:

  • 2 – 3 одиниць устаткування рівний – 0,9
  • для 4 – 6 – 0,8
  • для 7 – 8 рівний 0,76
  • для 10 -14 рівний 0,7
  • для 15 – 20 рівний 0,6

В результаті набуваємо усередненого значення потреби в стислому повітрі, яке допоможе зробити правильний вибір при купівлі компресора для стоматологічного кабінету.
Якщо існуюче устаткування для стислого повітря не задовольняє потребам стоматологічного кабінету, треба експериментальним шляхом встановити який період часу займає падіння тиску в ресівері від максимального до мінімального. Період цей – тривалість між зупинкою і включенням компресора. Ця тривалість з урахуванням технічних характеристик діючого агрегату потрібна для правильного вибору компресора необхідної продуктивності.
При працюючих інструментах оптимальний за часом режим роботи компресора складає: 1 до 2-х (1 частина робота – 2 частини відпочинок).

Альтернатива поршням

Зараз випускаються гвинтові компресори, які на відміну від поршневих мають менший шум і триваліший термін служби. Але для мастила використовується олія. Також апарати складні конструктивно і можуть обслуговуватися тільки спеціально навченим персоналом.

Наші пропозиції

Що стосується власного виробництва, то компанія “Дентал Техніка” налагодила випуск стоматологічних компресорів в широкому асортименті.
Каталог нашої продукції  включає 15 видів власне компресорів, розділених для зручності на дві категорії : “Професіонал” і “Стандарт”.
Незалежно від категорії апарату, в стоматологічних компресорах “Дентал Техніка” реалізуються:

  • висока якість повітря, що подається, як по мірі очищення, так і за параметрами тиску;
  • прийнятний рівень шуму в 65 дБ (допустимий поріг по санітарним нормам- 80 дБ), який можна ще більше понизити, встановивши шумопоглинаючу шафу;
  • компактність, надійність і ергономіка устаткування;
  • простота в обслуговуванні.

Апарати серії “Стандарт” робляться з якісних комплектуючих, основний вузол – компресорну голівку – виготовляють в Гонконзі, на неї надається річна гарантія.
Компресори категорії “Професіонал” відрізняються більш високою питомою потужністю і при інших рівних швидше набирають робочий тиск, оскільки на них встановлюється продуктивніша компресорна голівка. Завдяки цьому потрібно менше часу для початку роботи стоматологічної установки, оптимізується робочий час лікаря.
В обох категоріях можна підібрати апарат, що відповідає як приватному кабінету з однією стоматологічною установкою, так і стоматологічній клініці, в якій вимагається забезпечити якісним повітрям декілька робочих місць стоматолога (один потужний і малошумний компресор забезпечує повітрям до 8 установок).

Щоб не ускладнювати конструкцію, для апаратів однієї категорії ми застосовуємо одну модель компресорної голівки. А продуктивність компресора варіюється за рахунок збільшення числа голівок і установки ресіверів різного об’єму.
Так забезпечується надійність і простота конструкції, зберігається час набору робочого тиску.
Наприклад, для індивідуального кабінету вистачає 1 голівки і ресівера на 33 літри. Щоб забезпечити роботу стоматологічної клініки, потрібний вже накопичувач на 130 літрів і 4 компресорних голівки. Параметри повітря по чистоті і тиску в обох випадках залишаються оптимальними.
“Дентал Техніка” робить компресори з однією, двома, трьома і чотирма голівками. Так що підібрати оптимальний варіант можна для будь-якої стоматологічної практики.

Допоміжні товари

Окрім цього, ми робимо і реалізуємо додаткове устаткування для досягнення ідеальних параметрів повітря.
Система відведення конденсату збирає атмосферну пару до того, як повітря піде в осушувач для подальшого “доведення”. Рідина, що скупчилася, виводиться автоматично, через проміжки часу, що задаються користувачем, в межах 30 секунд – 5 хвилин. Таке програмування робить конденсатоотводчик універсальним пристроєм, відповідним для роботи в умовах з різною атмосферною вологістю.
На наші компресори ставиться адсорбційний осушувач з попутним охолодженням і 100% поглинанням вологи з повітря, що нагнітається. Після осушення, точка роси для обробленого повітря складає мінус 20˚C. Прекрасний показник для будь-якої стоматологічної практики.

На окрему увагу заслуговують шумоізоляційні шафи. Ми пропонуємо широкий вибір цих виробів для будь-якого з наших стоматологічних компресорів.
Є компактний варіант для апарату з об’ємом ресівера в 24 і 33 літри, коли шумоізолююча конструкція монтується прямо на компресорну голівку. У результаті рівень шуму знижується мінімум на 10 дБ. Технологічні комунікації, інтерфейс управління і вентилятори (2 малошумних) вбудовані в стінки шафи. Габарити – 47 см в найбільшому розмірі.
Для потужніших компресорів вже потрібні значні шумопоглинаючи шафи. Вони покривають повністю усю конструкцію, включаючи і ресівер. Рівень зниження шуму досягає 18-20 дБ, роблячи компресор дійсно малошумним.
Одночасно гаситься і вібрація. Вентиляція потужніша, ставиться три вентилятори. Органи контролю і управління виведені на передню панель, а технологічні комунікації або компонуються в спеціальній ніші задньої стінки, або просто виводяться через нижній край панелі (у моделях без днища).
Загальні характеристики такі. Матеріал для стінок – метал. Товщина від 1,2 мм в стінках корпусу до 2 мм в нижній платформі. Зсередини шафи, залежно від моделі, обклеюються вспіненым каучуком завтовшки від 6 до 13 мм для послаблення вібрацій. Згори на каучук клеїться акустичний поролон для пригнічення шуму. Товщина поролону теж різна 25-50 мм, залежить від моделі.

Щоб продовжити експлуатацію

Будь-які стоматологічні компресори потребують профілактичного обслуговування.
Раз на тиждень треба:

  • видаляти конденсат, що потрапив в ресівер, – просто зливати під тиском не більше 2 бар;
  • щоб прибрати вологу з конденсатоотводчика, треба натиснути на кнопку в дні фільтру доочистки повітря після відбору конденсату.

Втім, в наших компресорах конденсатоотводчик автоматично скидає воду при зниженні тиску нижче 2 бар, тому описану в другому пункті процедуру належно проводити тільки якщо тиск не скидається близько тижня.
Раз на місяць треба:

  • Перевіряти надійність усіх з’єднань.
  • Контролювати відповідність часу набору тиску паспортним даним.
  • Очищати компресор вологою ганчіркою від бруду, пилу: із-за них порушується охолодження апарату.

Липкий бруд можна прибирати гасом.
Раз на рік треба:

  • Перевіряти стан фільтру на вході. Якщо забруднився – почистити. Якщо сильно забруднився – замінити.
  • Перевіряти стан кільця ущільнювача на зворотному клапані. Перед цим необхідно повністю скинути тиск в ресівері!
  • Перевіряти роботу запобіжного клапана – просто натиснути на його кільце при позитивному тиску в ресівері.

Якщо такими простими правилами нехтувати, то малошумний компресор може стати гучним або зажадає занадто раннього ремонту.

Усунення несправностей

Уся апаратура компанії “Дентал Техніка” робиться з якісних і надійних комплектуючих. Це ми підтверджуємо річною гарантією на усі вироби.
Якщо ж щось пішло не так і в роботі устаткування з’явилися насторожуючі ознаки або воно просто перестало працювати – зв’яжіться з нашим сервісним центром будь-яким способом.
Ознаки поломки :

  • посилення шуму і вібрації при роботі стоматологічного компресора;
  • на те, щоб набрати робочий тиск вимагається помітно більше часу, чим раніше або воно взагалі не досягається;
  • зупинка вентиляторів системи охолодження компресора;
  • компресор включається навіть без активних споживачів повітря;
  • компресор перегрівається;
  • компресор не включається при падінні тиску або постійно спрацьовує запобіжний клапан.

Последствия непрвильной эксплуатации компрессораПоследствия непрвильной эксплуатации компрессораПоследствия непрвильной эксплуатации компрессора

Більшість таких проблем швидко усуваються, але як це зробити правильно – краще уточнити у фахівця сервісу. Нам можна подзвонити, написати лист на електронний ящик або залишити повідомлення на сторіночці сайту “Контакти”.
Якщо безповоротно виходить з ладу компресорна голівка, ми запропонуємо купити нову з річною гарантією. Завдяки стандартизованным з’єднанням, заміна проводиться без значних складнощів.